Apka na finance

Chceš mít svoje peníze pod kontrolou? Vědět, kolik za co utratíš a kolik se ti podařilo ušetřit… V tomhle článku najdeš jednoduchej návod, jak si v penězích udělat pořádek. Čti dál!

Jak mít přehled o penězích

Před dvěma týdny jsme mluvili o tom, jak bejt v balíku. Aby sis mohl/a splnit některá přání, musíš si nejdřív našetřit. Ať už je to lístek do kina nebo novej mobil. Přehled ve financích si můžeš udělat různými způsoby, každýmu vyhovuje něco:

  • Rozdělovat peníze do obálek (hned jak peníze dostaneš, rozdělíš si je do obálek podle toho, za co je chceš utratit a kolik chceš ušetřit)
  • Psát si příjmy a výdaje do sešitu (pěkně old school)
  • Psát si příjmy a výdaje do mobilní apky

Dneska jsme si vybrali jednu jednoduchou apku, která ti s tím může pomoct. Ukážeme ti stručný návod. Pokud by se ti tahle apka nelíbila, klidně si vyber jinou. Všechny fungují podobně, ale občas nabízejí jiné funkce a vypadají jinak.

1Moneystáhnout

Účty

Nejprve si vytvoř účty (kde máš peníze uložené), jaké používáš. Určitě mezi nimi bude peněženka, možná ještě bankovní účet (účet založený u banky, ze kterého můžeš platit pomocí platební karty) nebo prasátko. Hezky pak uvidíš, kolik peněz kde máš. A po kliknutí na daný účet (pěněženku, prasátko nebo bankovní účet) v něm můžeš přidat nebo ubrat peníze.

Příklad: Budu mít dva účty – peněženku, ve které teď mám 200, a prasátko, ve kterém zatím nic není, a začnu do něj šetřit. Pokaždé, když dám ušetřené peníze do prasátka, přesunuje mezi účty.

Kategorie

Můžeš si vytvořit 9 kategorií, za co utrácíš (víc je v placené verzi), a 1 kategorii pro příjem. Mezi příjmy a výdaji překlikáváš kliknutím doprostřed na nápis výdaje / příjmy. Kategorie ti slouží k tomu, abys měl/a přehled, kolik za co utrácíš, a můžeš si pro různé kategorie vytvořit rozpočet.

Příklad: Vytvořím si kategorie jídlo, oblečení, škola, zábava a doprava. Dám si je různou barvou a přiřadím k nim odpovídající symboly.

Rozpočty

Rozpočty jsou asi to nejdůležitější. V záložce „Rozpočet“ si můžeš vytvořit rozpočty pro různé kategorie. Klikneš na danou kategorii a zadáš, kolik peněz si na něj vyhradíš. Když potom budeš do apky zadávat výdaje, krásně uvidíš, kolik peněz ti ještě zbývá.

Příklad: Pro jídlo si vyhradím 300 Kč na měsíc. Když pak utratím 150 Kč, uvidím, že mám obrázek jídla z poloviny zabarvený a utratil jsem polovinu peněz.

Přidávání příjmů a výdajů

Když dostaneš nebo utratíš peníze, prostě jen klikneš na příslušnou kategorii a zapíšeš, kolik jsi utratil/a. Pokud za něco dáš peníze z prasátka, vybereš místo peněženky prasátko.

Co ještě apka umí

Je nám jasný, že kdybychom tu vypisovali všechno, nikoho to nebude bavit číst. Chtěli jsme ti popsat to nejdůležitější a jak začít. Kdyby tě zajímalo víc, určitě to najdeš. Například tam můžeš najít přehled, kolik jsi za co utratil/a a podle toho na další měsíc změnit rozpočty.

 

Máš nějaký otázky? Už nějakou apku používáš a přijde ti lepší? Chceš s něčím poradit? Klidně nám napiš, ať už dolů do komentáře, nebo třeba na FB. Rádi s tebou pokecáme.

Tví teréňáci Smile

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu