Domácí mazlíčci

 

Že žádného nemáš? Nevadí! Pokud bys nějakého chtěl/a, bylo by fajn si nejprve zjistit trošku informací o tom, co všechno to obnáší. Ono všechno nemusí být hnedka tak růžový, jak si to představuješ. Smile No a jaký informace bys měl vědět, to ti přiblížíme v tomhle našem článku, tak čti dál! Wink 

Pokud máš rád/a zvířata a chtěl/a by sis nějaké pořídit, je dobrý popřemýšlet, co skutečně to zvíře potřebuje. A aby ten článek nebyl moc dlouhý a nebylo tady na tebe až moooc informací, tak ti tu povíme nějaké obecné informace, které se týkají více mazlíčků a pak už jen o pár zvířátkách, které by sis mohl/a opravdu pořídit.

Takže, pro každé zvíře by sis měl/a zjistit:

 • Jestli, na to zvířátko budeš mít čas – čas na jeho krmení, čištění, mazlení a když bude nemocný, tak i na jeho ošetřování.
 • Jestli ho zvládneš mít dlouho, protože to znamená mít fakt veeelkou zodpovědnost.
 • Počítat s tím, že si musíš na toho novýho mazlíčka udělat dost času, hlavně první dva až tři dny (bude potřebovat tvou pozornost).  
 • A bacha, každý zvíře je jiný, takže tady určitě nedostaneš návod na to, jak si koupit hodnýho miláčka.
 • Pak, a to je otázka spíš peněz, jestli budeš chtít nějaké zvířátko s papírama (což znamená, že víš, jaké měl rodiče, co měli ty rodiče za nemoc, které jsou třeba i dědičné, tedy trošku víš, co by z takového zvířátka mohlo vyrůst). Anebo bez papírů (což znamená, že ti informace o jeho rodičích nemáš) – takové zvířátko máš třeba ze zverimexu, útulku.
 • Druh zvířátka (řekněme např. kočka – druh perská/britská – No jo, ale to je jaká kočka? Bude mrštná, bude líná, bude chytrá, že třeba všechno, co před ní schováme, tak vyčmuchá. Nebo třeba bude plachá a bude se bát. Prostě zkrátka si musíš rozmyslet, co bys chtěl/a). To samý máš i u jiných mazlíčků.
 • Jestli, ho (jí) budeš mít doma nebo venku. (Doma se budeš muset určitě připravit na nějaké změny, kam ho dáš, co potřebuje doma zařídit apod.)
 • No a pak se na to zvířátko pojedete někam podívat (třeba do zverimexu, někam do útulku třeba nebo k chovateli).
 • V jakém prostředí to zvíře žilo, tam kde si zvířátko pořizuješ (určitě si nekupuju zvířátko z množírny, může být nemocné). Dost často prostředí ovlivní chování zvířátka – jestli tam je čisto, jestli se tam má hezky, jak to zvířátko na vás reaguje, když se na něj podíváte, když na něj šáhnete, hraje si nebo ne…
 • Pak se určitě ptát na to, čím to zvířátko krmí a jak často, to se i dozvíte v nějaké chytré knížce – ale přece jen ústně je to lepší Wink takže nějaký ten chovatel nebo zverimex to jistí Wink
 • Zvyky a chování – zeptat se, jestli je vycvičené to zvířátko nebo ne (zase jak, u kterého zvířátka, dá se předpokládat, že rybičky v akvárku, cvičený nebudou :D).
 • Co pro zvířátko koupit– doma určitě záchod a venku tam si to hold budeš muset po něm uklidit sám/a, pokud nechceš šlápnout do ho**nka, hračky – určitě ne nejdražší (to není potřeba), to třeba rybičky nepotřebujou ;). Ale pro psy, kočky, morčata apod. třeba i náplň do záchodu nebo přepravky.
 • Krmivo – v knížkách ti poradí jak často, ale určitě i ve zmerimexu nebo chovatel.
 • Přepravka – když jedete na výlet, ale i k doktorovi, to je důležitý.
 • Očkování – vždycky, abys pak neutratil/a za zvířátko miliony, když by chytlo nějakou nemoc.
 • Kastrace – to znamená odstranění pohlavních žláz, aby nemohli mít další mláďata.
 • Investice - přibližně za zvířátko můžete utratit třeba i 1 000 Kč za měsíc (krmivo, hračky, podestýlku do záchodu/přepravky/akvárka – písek, rostliny).

Na závěr bychom ti doporučili, že pokud nemáš se žádným zvířátkem zkušenost, tak zkus zajít do útulku a třeba si tam půjčit pejska a jít si ho vyvenčit, zkusit si navštívit kočičí kavárnu apod. Případně zajít si do akvária a zeptat se, co to obnáší mít nějakou rybku. Dobrá zkušenost je taky, pokud máš v blízkosti nějakého staršího člověka, který každý den venčí, tak ho třeba doprovázet a přitom si vyzkoušet, jaký to je mít třeba psa. Uděláš tím dobrý skutek a zároveň si něco vyzkoušíš nanečisto.

Každé zvířátko obnáší jinou náročnost na výchovu a péči o samotného mazlíčka. Pokud ještě pořád nevíš, co a jak, přijď za námi do terénu, napiš nám nebo doraž na klub. Pracovníci si o tom s tebou rádi popovídají a poradí ti. Wink

Ahoj Tví teréňáci Smile

 

 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu