Energy drinky

Skoro pořád se setkáváš s energetickými nápoji, od kterých chceš, aby tě udrželi vzhůru, když řídíš, dodávají ti energii, když jsi na festivalu nebo diskotéce, prostě udělají vše proto, aby tvoje tělo fungovalo aktivněji a déle. Jenže přemýšlel si někdy nad tím, co se v tu chvíli děje ve tvém organismu, když energy drinky piješ?

Nespavost, vysílené orgány, alergie, selhání nadledvinek a mnoho dalších nepříjemnosti. To vše můžou způsobovat energy drinky. Tady je několik dalších důvodů, proč přestat pít energetické nápoje!

Nežádoucí účinky – často tyhle nežádoucí účinky ani na etiketě nenajdeš, protože je výrobci neuvádí, jen v reklamě upozorní na to, pro koho je nápoj nevhodný. Energy drink může způsobovat celou řadu nežádoucích účinků, jako je například: neklid, třes, žaludeční nevolnost, bolest na hrudi, závratě, křeče, nespavost a v nejhorším případě i infarkt.

Stres a úzkost – často se ukázalo, že v energy nápojích se objevuje větší množství kofeinu, než je napsáno na etiketě. Kofein způsobuje nervozitu, stres a může přispět k panickým atakám.

Daň za energii? Orgány – tvoje srdce, játra, mozek, trávicí trakt a ledviny pracují zrychleně. Jejich úkolem je udržet tělo déle v kondici. Dokážeš si představit, jak musí být orgány vyčerpané z té námahy? Energetické nápoje nutí orgány reagovat tak, jako kdyby se nacházely v nebezpečné situaci. Nejde jen o minutu nebo půl hodinu, ale šlapají na plný výkon celou noc (když jste na diskotéce) nebo třeba celý víkend (paříte-li na festivalu).

Pozor na nespavost - Dobře, uznej tedy, že tě proberou, když odpoledne usínáš ve škole nad rozdělanou prací nebo cestujete v autě delší vzdálenost, ale jejich účinky mohou trvat dlouho a připraví vás o hluboký a klidný spánek. Pokud trpíš nespavostí nebo se často v noci budíš, určitě zkus vynechat energy nápoje, narušuješ jimi cyklus celého těla, které přes den pracuje, večer by mělo přirozeně být unavené. Když přestaneš pít energy drinky (i když jen jednou týdně), dopřeješ si více vody, zdravější svačinu, cvičení a půl hodiny relaxování před tím, než půjdeš spát, pak uvidíš, že nespavost zmizí.

Alergie - Dokonce i na energetické nápoje můžeš být alergický. Může za to koncentrace kofeinu. Alergická reakce se projevuje jako vyrážka, svědění, kopřivka, otok jazyka, otoky obličeje nebo rtů, potíže s dýcháním, tlak na prsou či zvracení.

Vysoký obsah cukru - Když přejdeš umělá sladidla a koupíš si nápoje s klasickým cukrem, určitě by tě vyděsilo, kolik se ho v jedné plechovce nachází. Někdy se v jednom drinku ukrývá až 15 lžiček cukru. Vysoké množství cukru může způsobovat dehydrataci organismu, oslabuje imunitní systém, zvyšuje riziko zánětu a vede ke vzniku zubního kamene či obezity.

Špatná nálada – Piješ-li pravidelně energetické drinky, možná se za čas objeví špatná nálada a deprese. Studie ukazují, že u těch, co často pijí kofein, se snižuje hladina serotoninu. Tato látka je velmi důležitá a ovlivňuje naší chuť, náladu, dokonce může způsobovat i agresivní chování. Občas se jí říká "hormon dobré nálady".

 

Tohle je jen pár důvodů z mnoha, proč se zamyslet nad tím, co piješ a jak moc to může škodit tvému zdraví!

 

Teréňačky Smile 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu