Jak bejt v balíku?

„Moje peněženka je jako cibule – když se na ni podívám, rozbrečím se!“ Pro někoho vtip, pro někoho krutá realita. Tak jak to teda udělat, aby tvoje peněženka nebyla jako cibule? Chce to zkrátka trochu přemýšlet, co s penězi uděláš. Poradíme ti, čti dál Wink

Jak moc budeš v balíku?

Tvoje peníze = příjem – výdaje + úspory

Pokud si chceš našetřit na něco dražšího (novej mobil nebo v budoucnu třeba vlastní bydlení), musíš si na to našetřit. Ty levnější věci si můžeš z kapesnýho nebo pozdějc výplaty koupit hned, ale na ty dražší ti možná jedno kapesný nebo jedna výplata stačit nebude. Proto je potřeba umět s penězi zacházet. Jak moc budeš mít peněz, záleží na tom, kolik peněz si vyděláš (nebo dostaneš) a kolik utratíš.

Jak peníze získat?

Nejdřív musíš nějaké peníze získat. Za penězi vždycky stojí práce – ať už tvoje nebo rodičů. Tvým zdrojem peněz bude nejdřív kapesné, potom občasný přivýdělek a od 15ti třeba brigáda nebo praxe ve škole. Čím víc peněz si vyděláš, tím snáz něco ušetříš.

Pokud ti ještě nebylo 15 let, ještě nemůžeš na brigádu. Ale třeba dostaneš kapesné od rodičů. A kromě toho se můžeš zkusit zeptat i na jiný možnosti přivýdělku – možná něco dostaneš za dobrý známky nebo za velkou pomoc na zahradě. Pokud už ti 15 bylo, můžeš se podívat po nějaký brigádě (třeba roznášet letáky). Dá se říct, že tvůj čas jsou peníze – čím víc úsilí a času práci věnuješ, tím víc si vyděláš. A naopak – pokud dáš přednost pohodičce u filmu, možná si nevyděláš tolik.

Jak utrácet

Když už nějaký peníze máš, můžeš se rozhodnout, co s nimi uděláš. Můžeš je utratit hned, nebo něco ušetřit. Je to na tobě. Máme pro tebe pár tipů, jak utrácet:

 • Dej přednost nutným a potřebným věcem před zábavou
 • Dražší nákupy si rozmysli (třeba si dej pravidlo, že nákup za víc než 200 Kč si aspoň dva dny rozmyslíš)
 • Dopředu přemýšlej, co si budeš chtít koupit a kolik potřebuješ našetřit (třeba si napiš seznam přání a z něj vybírej)
 • Hned jak peníze dostaneš, odlož si část stranou (ať je nemůžeš utratit)

Jak šetřit

Pokud svoje peníze nepočítáš, bude pro tebe těžké něco ušetřit. Nejlepší je mít o penězích přehled. To znamená zapisovat si svoje příjmy i výdaje – ať už na papír nebo třeba do nějaký apky do mobilu (s tím ti poradíme v článku za dva týdny). Tak můžeš mít pořád přehled, kolik peněz ti zbývá. A pokud ti nestačí mít přehled je v příjmech a výdajích, může ti pomoct rozpočet.

Rozpočet je způsob, jak určit, kolik peněz za co utratíš. Můžeš si klidně peníze rozdělit do obálek, nebo si to prostě jen psát.

Jak vytvořit rozpočet

Rozpočet vytvoříš tak, že si všechno sepíšeš. Pro začátek můžeš postupovat podle následujících bodů:

 • Kolik peněz dostáváš a kdy (například kapesné 200 Kč na týden, jednou za měsíc 50 Kč od babičky)
 • Za co všechno utrácíš (jídlo, oblečení, doprava, pomůcky do školy…)
 • Výdaje si rozdělíš na nutné a nepotřebné (nutné bude například jídlo a doprava, nepotřebné třeba nové oblečení)
 • Sečteš všechny svoje příjmy a spočítáš si, kolik peněz dostaneš za měsíc (třeba 850 Kč)
 • Řekneš si, kolik peněz budeš potřebovat na které nutné výdaje (třeba 300 Kč na jídlo, 100 Kč na dopravu za měsíc) a napíšeš si to
 • Zamyslíš se, kolik chceš za měsíc ušetřit (třeba 200) a napíšeš si to
 • Spočítáš, kolik peněz ti zbývá (850 – 400 –200 = 250)
 • Zbylé peníze rozdělíš mezi nepotřebné výdaje nebo je přidáš k šetření (třeba hračky 150 Kč a 100 Kč ještě přidáš ke spoření)

Díky tomu budeš mít přehled o svých penězích a každý měsíc něco ušetříš (v našem příkladu 300). Pak už zbývá jen si hlídat, kolik za co utrácíš a umět si včas říct stop („za jídlo už jsem utratil 280 Kč, na další hambáč si budu muset počkat).

Časem uvidíš, kolik za co utrácíš a rozpočet si můžeš změnit, aby ti to vyhovovalo.

A pokud tě tohle téma zajímá a chceš vědět víc, koukni na tohle video.

Tví teréňáci Smile

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu