Mýty o antikoncepci

I malé dítě dnes už ví, že děti nenosí čáp a jen z líbání nemůžeš otěhotnět. Určo jsi slyšela spousta negativ o antikoncepci, kterým holky věří. Dnes tu nejsme ale, proto abychom hledali temný stránky antikoncepce, ale abychom vyvrátili některé mýty (lži) o antikoncepci, které jsi mohla zaslechnout.

 

  • Mýtus: Po antikoncepci se tloustne

Za tloustnutím bývá spíše nedostatek cvičení, přejídání se, nebo proto, že dívky začínají brát HA (hormonální antikoncepci)ve věku, kdy tělo prochází tělesnými změnami k  kterému také patří tloustnutí. Na druhou stranu nějaké to kilčo díky antikoncepci přibrat můžeš, ale vše záleží na tvým těle a druhu  antikoncepce. Pokud budeš mít problém, můžeš antikoncepci vyměnit za jinou.

 

  • Mýtus: Užívání HA je spojené s vyšším rizikem vzniku rakoviny.

HA naopak riziko vzniku rakoviny vaječníků a dělohy snižuje. Čím dýl budeš používat antikoncepci tím víc snížíš riziko, že dostaneš rakovinu. Po roce braní antikoncepce je riziko rakoviny dělohy nižší o 50 %. Po deseti letech užívání je riziko rakoviny vaječníků menší až o 80 %.

 

  • Mýtus: V týdenní pauze (když máš menstruaci)se účinnost antikoncepce snižuje

Antikoncepce tě chrání před otěhotněním i v týdenní pauze, kdy máš menstruaci úplně stejně jako v ostatních dnech.

 

  • Mýtus: Pokud jednou zapomeneš pilulku, nebo si ji víckrát nevezmeš je to OK.

Ne! Pokud si zapomeneš vzít pilulku zvyšuješ  riziko otěhotnění. Čím víc zapomínáš tím je riziko vyšší.

 

  • Mýtus: Pilulky mě chrání před pohlavními nemocemi např. HIV

Ne. Antikoncepce není desinfekce. Jedním ze způsobů jak snížit riziko nakažení HIV, syfilis je používání kondomu spolu s antikoncepcí.

 

  • Mýtus: Přerušovaný sex je v pohodě

Ne. Spolehlivý určitě není, ale patří k nejpoužívanějším metodám, bohužel. Antikoncepce je spolehlivá na 95%. Je lepší použít kondom a antikoncepci než mít depky jestli nejsi v tom.

 

  • Mýtus: Výplachy a horká voda spermie zabijí

NE! Je to blbost. Spermiím stačí 2 minuty na to, aby se uchytili na vajíčku, takže výplachy atd. je pitomost.

 

  • Mýtus: Dva kondomy jsou účinnější než jeden

Někteří si myslí, že přes dvě šprcky neprojdou žádné spermie. Něco na tom bude, ale může se stát, že jeden kondom sklouzne, nebo se protrhne tím, jak se gumy třou o sebe. Fakt stačí jeden kondom, kterej  je dobře nasazenej.

 

Pokud, ale budeš řešit nějaký problém nebo si nebudeš v něčem jista, určitě se neboj zeptat na gyndě, kde ti všechno dobře vysvětlí. A nebo napiš do naší poradny Smile 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu