První sex a rizika sexuálního života

Hádám, že není potřeba vysvětlovat, co je sex. Je to běžná součást života, patří do vztahu a sbližuje lidi. Dneska chceme mluvit o tom, na co si dát pozor. Ne, že by byl špatnej sex jako takovej, ale je to něco, nad čím člověk musí trochu přemýšlet. V tomhle článku si řekneme, na co si dát pozor.

Jako první je nutný si říct, že v České republice podle zákona můžeš začít sexuálně žít až od 15 let! Dříve je to nezákonné a mohl/a by si z toho mít velké problémy – a pokud by tvůj sexuální partner byl starší 18 let, pak by mohl jít dokonce do vězení!

Jako druhý je asi nutný si uvědomit jaká jsou rizika sexuálního života. Největším rizikem je samozřejmě těhotenství – prostě a jednoduše, když máš s někým sex, je nutný počítat s tím, že těhotenství je jedním z možných rizik. Druhým obrovským rizikem jsou pohlavní nemoci. No a v neposlední řadě promiskuita (toto slovo vysvětlím později). Teď si pojďme říct, jak se těmto rizikům co nejvíce vyvarovat. Pokud by tě zajímal orální sex, o tom píšeme tady.

Na co si dát pozor

Je obecně platné, že nejdůležitější je výběr partnera. Zdá se to jako jednoduchý úkol, ale opak je pravdou. Najít si partnera, se kterým chceš prožít tak výjimečný okamžik je víceméně nadlidský úkon. Kdo z nás v 15 letech ví, že s tímhle klukem chce strávit celý život a že je to skutečně ten pravý (nebo ta pravá samozřejmě). Když už ale máš pocit, že právě ten druhý (ta druhá) je ON/ONA, pak…

  1. Hygiena – zní to strašně, ale je to tak. Dodržování osobní hygieny před pohlavním stykem a po něm je prostě téma, který by se nemělo zanedbávat. S tím samozřejmě souvisí i prostředí – tedy kde právě pohlavní styk probíhá. Zkusme si to tak jako představit – špinavé toalety na diskotéce, kde se prostě může stát, že někdo je vedle s vše slyší a nebo pokoj, sprcha a ticho a klid? Co zní líp?
  2. Ochrana. Druhů ochrany je v dnešní době nespočet, pojďme si ale říct dva nejdostupnější a nejznámější.
    • Prezervativ (kondom) – ty nejlevnější můžete dneska v lékárně koupit okolo 20 korun. Nicméně i u kondomu může být několik dalších problémů – je potřeba zkontrolovat expiraci (tedy dobu, do které je výrobcem doporučeno ho použít) a zkontrolovat, zda není poškozený. Výhodou prezervativu je jeho víceúčinnost – tedy.. Pokud použijete kondom, chráníte se jak před případným těhotenstvím, tak před pohlavními nemocemi. V dnešní době existují kondomy jak pro muže, tak pro ženy – věděl jsi to?
    • Hormonální antikoncepce – to už je trochu dražší a složitější k získání. Pro hormonální antikoncepci je nutné si dojít ke gynekologovi a poradit se s ním. Prášky vás ovšem chrání pouze před nechtěným těhotenstvím, s pohlavními nemocemi vám nijak nepomohou. Samozřejmě všichni určitě víme, že tento druh ochrany užívá slečna… (tady najdeš článek o antikoncepci)
  3. Promiskuita. Tak tohle slovo zní už vážně divně, ale víš, co znamená? To je termín, který označuje časté střídání partnerů. Samozřejmě je nutný si stanovit co znamená časté střídaní a kolik už je hodně partnerů. Osobně si myslím, že vyvarování se promiskuitě je o tom, že než si vyberu sexuálního partnera, tak prostě promyslím, jestli tohle je ten člověk, který za to stojí a jestli ho mám opravdu rád/a.

Shrnutí

Takže abych to shrnula: Před jakýmkoliv pohlavním stykem je důležité si pečlivě vybrat partnera (úplně ideální je někdo, s kým už pár měsíců jsi a máš ho opravdu rád/a). Poté je potřeba mít ochranu – dobré by bylo, aby se na ní shodli oba partneři. Třetím bodem je výběr místa – prostě doma v pokoji je to milionkrát lepší, než na toaletách na diskotéce. A poslední, co jsem ještě nezmínila je, že někdy jsou naše představy o tom, jak to má správně probíhat, hodně zkreslený a můžou nám ten konečný dojem i dost pokazit (ať už si ty představy děláme z romantických amerických filmů a nebo z pornografických videí).

Takže pokud chceš začít sexuálně žít a nebo mít s někým sex, nejdříve to pořádně promysli!

Tví teréňáci Smile

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu