Půjčky, dluhy, exekuce, kdo si půjčí, ten má více

Dva trosečníci se zachrání na opuštěném ostrově. A jeden říká druhému: „Žádný strach, určitě nás najdou.”
„Jak si můžeš bejt tak jistej?”
„Finančnímu úřadu dlužím tři sta milionů.”

Trosečník možná bude za svůj dluh rád. Větina z nás se ale zadlužit nechce. Jak se můžeš dostat do dluhu? Jak takovou situaci řešit? Mrkni na tenhle článek a dozvíš se to.

Když si půjčím, zaplatím nakonec víc?

Existuje hned několik druhů půjček. Jako první je nutný si rozlišit mezi výpůjčkou a zápůjčkou.  U výpůjčky je podstatné, že je bezplatná, za to zápůjčka je za peníze. U zápůjčky se poté objevuje jedna podstatná věc – úroky. Úroky jsou určitá forma odměny za zapůjčení nějaké věci – třeba když ti někdo půjčí tisíc korun a ty mu máš každý měsíc splácet dvěstěkorun a k tomu 20 korun úroky… Nakonec mu tedy zaplatíš o sto korun víc, než sis půjčil/a (a teď si představ, když si půjčíš víc peněz a tím pádem je déle splácíš a máš větší úroky…).

Příklad: Půjčím si 1000 Kč. Splácím 5 měsíců každý měsíc 200 Kč splátku + 20 Kč úrok (tedy 220 Kč za měsíc). Celkem zaplatím 1100 Kč, tedy o 100 víc než jsem si půjčil.

Kdo mi může půjčit?

Půjčku si můžeš vzít třeba od kamaráda, nebo rodičů. Ale větší částky už ti půjčí banka, nebo nebankovní společnosti. U nebankovních společností (Cofidis, HomeCredit a další) je ale ten problém, že mají většinou větší úroky a svojí půjčku tedy několikrát přeplatíš! (například si půjčíš 100 tisíc korun a nakonec s úroky společnosti zaplatíš 150 tisíc…)

Za co všechno u půjčky platím?

Půjčka kromě úroků může mít i poplatky. Některé společnosti mají poplatky už za zpracování tvé žádosti, to znamená, že ještě není jisté, jestli ti půjčí, ale už i za to zaplatíš. Jiné poté vyžadují poplatky za zpracování půjčky, či za předčasné splacení, pozdní splácení a tak dále. Takže i když úrok nemusí být vysoký, mohou být vysoké zase poplatky. A opravdu velký pozor si dej, pokud někdo nabízí půjčku s velmi nízkým úrokem, bez poplatků a bez sankcí za pozdní splacení – to je přeci jen trochu podezřelé, ne?

Jak se můžu zadlužit?

Ihned poté, co si půjčíš, vzniká ti dluh – danou věc, nebo peníze dlužíš tomu, od koho sis je půjčil. A co se stane, když nebudeš půjčku splácet? Zaprvé se ti stále navyšují úroky a zvyšuje se ti tak tvůj dluh. Zadruhé, a to je důležité, banka či nebankovní společnost na tebe mohou poslat exekutora. A to už je velký průšvih! Exekutor přijde k tobě domů a postupně zabavuje věci až do hodnoty tvého dluhu – bere si například televizi, počítač, nábytek a další…

Co je lichva?

Problémem jsou také takzvaní lichváři. Lichvář je člověk, který ti bez větších problémů půjčí peníze. Nakonec za ně chce ale neúměrně moc zpátky. Lichvář tak využije toho, že právě teď potřebuješ peníze a nakonec tě podvede a ty mu zaplatíš hrozně moc peněz. U nebankovních společností byl příklad, že ze 100 tisíců půjčených se stane 150 tisíc korun vrácených. Tak u lichváře si půjčíš 100 tisíc a nakonec mu zaplatíš třeba 300 tisíc – tedy třikrát víc, než sis půjčil/a!!!

Můžeš se to stát i mě?

Dluh ti nemusí vzniknout jen, když si půjčíš. Dluh ti může vzniknout třeba, když jedeš autobusem „načerno“, chytí tě revizor a dá ti pokutu. Pokud nedojdeš pokutu zaplatit, neznamená to, že zmizela a už ji nemusíš řešit. I u dopravního podniku ti vznikne dluh, narůstají úroky a z pokuty v autobuse za 500 Kč ti může za pár let narůst dluh na několik tisíc korun! Příkladem takového problému je příběh Karla. Karel ve 14 letech jel autobusem bez jízdenky, chytil ho revizor, ale Karel se bál o pokutě doma říct. Dopisy od dopravního podniku rychle vyhazoval a poté na dluh zapomněl. Když mu bylo 18 let, zjistil, že je na něj uvalena exekuce na 36 489 Kč! Takže z pokuty 500 Kč nakonec vznikla takhle obrovská částka.

Kdo mi může pomoct řešit dluhy?

Pokud by si ale už měl/a nějaký problém s dluhem, je potřeba se někomu svěřit a řešit to. Jednou z organizací, která ti může pomoci je Děti bez dluhů.

My ti rádi pomůžeme na třech místech – buď tady na poradně, nebo se můžeš svěřit pracovníkům v terénu, anebo přijít na klub – vždy ti rádi pomůžeme!

Tví teréňáci Smile

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu