Rakovina děložního čípku

Určitě jsi už slyšel/a o rakovině. Je to jeden z největších strašáků na celém světě. Lékaři ještě nevynalezli lék proti rakovině. Ale existuje mnoho způsobů, jak ji předejít, nebo zmírnit následky. Prostě jak se co nejvíc této nemoci vyhnout. Rakovina může být kdekoliv. Existuje rakovina plic, slinivky břišní, tlustého střeva apod. Ale dnes to bude o rakovině děložního čípku. Takže se to týká holek, ale i pro kluky to může být zajímavý.

 

Jak jsme zmínily na začátku, rakovina je jedna z nejzávažnějších onemocnění. Může se týkat každého z nás. Rakovina děložního čípku je třetí nejčastější onemocnění holek. Tato infekce se přenáší sexem. Neznamená to, že po každým sexu budeš mít rakovinu. Jde spíše o to, že sexem se to přenáší. To ale sama nezjistíš (samotné nás nenapadne, že máme infekci na děložním čípku), nepřijde ti, že se ve tvém těle něco děje. Necítíš se nijak špatně. Většinou infekce sama odejde, aniž bys postřehla nějakéj problém. Ale jsou případy, kdy infekce nezmizí a po určité době se můžou vytvořit nádorové buňky (rakovina). HPV infekce je nejčastějc označovaná jako vznik onemocnění, ale nemusí to být jen tento důvod.

Rakovina děložního čípku může být do určité míry daná geneticky (to co zdědíš po rodičích). Třeba někdo měl babičku, maminku takhle nemocnou, tak je větší pravděpodobnost, že ji bude mít po babičce, nebo mamině. Důležitá je prevence! Chodit na pravidelný prohlídky na gyndu a k tvýmu doktorovi. Dbej na sebe a buď opatrnější, pokud víš, že se rakovina u tebe v rodině objevila! Prohlídkou nikdy nic nezkazíš a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku! Je to vyšetření krátké a nebolestivé, což je opravdu dost dobrý důvod, aby ho každá holka, alespoň jednou ročně podstoupila. Může ti to jen pomoci. Nedá se 100% určit, jak to poznáš, ale určitě zpozorni pokud krvácíš i jindy než během menstruace, cítíš bolest při sexu, změna barvy výtoku. Neboj se! Pokud z těchto věcí pociťuješ, neznamená to hned, že máš rakovinu, ale určitě je dobré zajít na gyndu a raději se nechat vyšetřit, než něco zanedbat.

 

Slyšela jsi i o očkování proti rakovině děložního čípku? U nás existují tři vakcíny, který ti tvůj lékař může aplikovat (píchnout a to do ramene). Určitě se na další kontrole zeptej, ať ti k tomu řekne víc informací. Je možný, že ti část peněz, někdy celou částku, může uhradit i zdravotní pojišťovna. Tahle vakcína se podává v podobě injekcí. Není to nic, co bychom neznali. Prostě přijdeš, doktor tě bodne jehličkou do ramene a je to. Akorát u tohohle očkování se chodí víckrát. Dostaneš tři injekce a je to.

 

Pokud jsi zjistila, že se u tebe vyskytla rakovina děložního čípku, nic není ztraceno! Dneska existuje strašně moc druhů, metod léčby, který ti rozhodně pomůžou, co nejlépe! Jen se nesmíš vzdát a pořád bojovat. Existují různé operace, léky, chemoterapie, biologické léčby, ozařování. Nikoho nechceme strašit, ale žijeme v době, kdy jsou stále častější onemocnění různého druhu a proto je dobrý být připravený a vědět, jaké jsou možnosti léčby.

 

Tady máš pár odkazů, které jsou podrobnější o tomto onemocnění a léčbě:

http://hpvinfo.cz/cipku-delozniho-ockovani-proti-rakovine

http://www.vecverejna-cz.eu/cs/o-rakovine-delozniho-cipku

https://nemoci.vitalion.cz/rakovina-delozniho-cipku/

https://www.cervix.cz/index.php?pg=pro-verejnost--rakovina-delozniho-cipku--lecba

Teréňačky

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu