Sebepoškozování

Máš někdy pocity bezpomoci či jiné nepříjemné pocity, díky kterým máš chuť si ublížit? Stalo se už někdy, že sis doopravdy ublížil/la, aby ses zbavil/la napětí? Pak je tu řeč o sebepoškozování.

Sebepoškozování je agrese, vztek s úmyslem ublížit, kterou otočíš proti sobě samému a následná bolest ti pomůže na chvíli se uklidnit, zbavit se napětí a zase volně dýchat. To je ovšem jenom na malou chvíli a pak tě stres a všechny ty nepříjemné pocity donutí udělat to znovu. Navíc se pak někdy dostaví pocity viny, které nejsou o moc příjemnější, a tak se pomalu dostaneš do začarovaného kruhu, ze kterého se jen těžko uniká.

Nejčastější formy sebepoškozováni:

  • řezání se žiletkou
  • trhání si vlasů
  • rozškrabávání si kůže až do krve
  • pálení se o zapalovač či svíčku
  • štípání se či údery pěstí do různých částí těla

Co s tím?

Rozhodně neřeš tenhle problém sám, pokus se s ním někomu svěřit, pokud se bojíš to říct jako prvním rodičům, můžeš zkusit napsat sem do Poradny Free Klubu, jsme tu zadarmo a rádi ti pomůžeme.

Zkus najít nějakou činnost, která tě zaměstná a odvede od negativních myšlenek, pomůže ti nesoustředit se na nepříjemné pocity. Pokud je ale vyvolává nějaký závažný problém, nepřehlížej ho a pokus se jej s pomocí někoho dalšího vyřešit.

Pokud se u tebe zase objeví potřeba ublížit, zkus své napětí zmírnit jinak. Například praštit do polštáře, vypsat se z toho nebo třeba trhat papír. Klidně se můžeš zkusit nahlas vykřiknout a tím se trochu uklidnit. Hlavně nezapomeň na to, že když si ublížíš, pomůže ti to jenom na malou chvíli a nijak to tvůj problém nevyřeší.

Pokud máš již nějaké otevřené rány, nezapomeň je důkladně vyčistit a překrýt, aby se ti do nich nedostala špína a bakterie.

Není vůbec nic špatného vyhledat odbornou pomoc (vlastně je to dost super, netrápit se tím sám/a a pokecat o tom s někým)..Zkus to říct rodičům, sourozenci, kamarádovi, kterému věříš..nebo můžeš napsat nám a nějak to zkusíme vyřešit Smile  Hlavně to nedus v sobě, to je to nejhorší..

Hezký zbytek dne, vaše Teréňačky! Smile 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu