Tísňové volání

Slýcháš často, kam bys měl/a zavolat, když se něco stane a co bys měl/a říct. Přijde nám to všechno jako jasná věc, ale teď si představ, že bys doopravdy byl u nějaké nehody a měl bys volat pomoc. Věděl/a bys, co máš říct? Jak reagovat? Přeci jen každý z nás by byl určitě nervózní. Proto ti názorně ukážeme na příkladu, co a jak dělat. Smile

 

Každý z nás se kdykoliv a kdekoliv může dostat do situace, kde od nás někdo bude potřebovat pomoc. Na ulici, v parku, v obchoďáku, na silnici. Prostě kdekoliv. A je jedno jestli se něco stane ve dne nebo v noci. Věděl/a jsi, že je tvá povinnost podat první pomoc? Naše zákony říkají, že když nepomůžeš člověku, který tu pomoc nutně potřebuje, pácháš tím trestný čin a můžou z toho být dost velký problémy (člověk může skončit ve vězení).

 

Vypíšeme ti základní telefonní čísla a zkusíme ti je vysvětlit tak, aby sis je co nejlépe zapamatoval/a. Wink

150 – Hasiči ČR – poslední číslo 0 je kulaté, jako rybník. A vodou hasiči hasí požáry.

158 – Policie ČR – číslo 8 tady vypadá jako pouta, které policisté používají.

155 – Záchranná služba ČR – pětka vypadá jako invalidní vozíček, na kterém se převáží ranění, když nemohou dojít sami do nemocnice.

112 – je speciální číslo, které platí v celé EU (ve všech zemích, které patří do Evropské Unie) a tohle číslo vytočíš třeba v případě, že nevíš, koho zavolat dřív. Například jestli policii nebo záchranku. Když vytočíš číslo 112 a řekneš co se děje, oni za tebou vyšlou přesně tu pomoc, které je nejvíce vhodná. Proto si alespoň zkus zapamatovat toto číslo!

 

Při vytáčení těchto čísel nemusíš řešit žádný kredit, protože na tyto čísla se volá úplně zadarmo! Taky existuje aplikace, kterou si můžeš stáhnout do mobilu. Aplikace se jmenuje Záchranka a když budeš potřebovat pomoc, stačí zmáčknout jedno tlačítko. Když tlačítko zmáčkeš, nejen, že si zavoláš pomoc, ale záchranáři budou přesně vědět kde se nacházíš. Tvůj telefon totiž pošle přesné souřadnice místa, kde jsi. Hustý co? Smile

 

Měl/a bys vědět, že není zábavný ani správný volat na tyhle čísla z nudy, nebo ze srandy. Může se stát, že zablokuješ linku, na kterou se ve stejný moment, bude snažit dovolat někdo, kdo tu pomoc opravdu potřebuje. A to nemusí dopadnout dobře.. Je to nezákonné a takovýhle lidi čeká trest, kdy dostanou vysokou pokutu. Záchrana lidských životů není žádná sranda!

 

Na závěr nezapomeň, co všechno musíš říct, když budeš volat na jakékoli číslo:

1. Představit se celým jménem,

2. Popsat, kde jsi, popiš okolí, jak vypadá (podle aplikace si tě vyhledají, takže ani přesně nemusíš vědět, kde jsi)

3. Co se stalo (byl/a si u nehody, když se stala nebo jsi tam přišel/a a už tam byli zranění lidé).

4. Kolik osob na tom místě je asi zraněných.

5. Co máš teď udělat (paní/pán na telefonu ti poradí).

6. A hlavně nikdy nepokládej telefon, dokud ti to neřekne osoba, s kterou mluvíš!

 

Tak teď už víš všechno a jestli si přece jen nejsi jistý/á, tak nás najdeš v terénu Wink a klubáky na klubu. A můžeš se nás zeptat, s čím si třeba nevíš rady.

Měj se hezky tví Teréňáci Smile

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu