Vánoce jsou tady!

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady Coca - Colu si vychutneeej… ne sranda. Nebudeme ti tu vyprávět o reklamě od Coca - Coly, ale sám už určitě víš, o čem dnešní článek bude! Vánoce jsou jednou za rok, na klid a mír máme nárok. Určitě se na Vánoce těšíš, jako skoro každý z nás. Každýmu se na Vánocích líbí něco jiného. Někomu se líbí atmosféra, někdo se těší na zdobení stromečku, někdo na cukroví. Někdo se nemůže dočkat svých vytoužených dárků a někdo se těší úplně na všechno.

 

Než začneme o tom, jak to vlastně dneska chodí a jak lidé šílej v obchoďákách, řekneme si něco z minulosti. I když jsou Vánoce křesťanským svátkem, slaví ho většina lidí bez ohledu na to, jestli je věřící nebo ne. U nás v ČR je to asi nejpopulárnější a nejoblíbenější svátek v roce. Víš, proč se slaví Vánoce? Je to proto, že se narodil Ježíš a oslavuje se tímto, že přišel na svět. Často vídáš betlém (jesličky) a to proto, že ty znázorňují místo narození Ježíška. V dějinách lidstva bylo narození Ježíše zásadní hlavně proto, že od té doby počítáme náš letopočet (můžeš si všimnout hlavně v dějepise, že se říká před Kristem a po Kristu, teď už víš proč). Se Štědrým dnem (večerem) souvisí i doba adventu. Je to období čtyř nedělí před narozením Ježíška. Je to bráno jako příprava na jeho narození. Každou neděli se zapaluje jedna ze čtyř svíček. Dneska se kupují věnce, věnečky se svíčkami a doma se postupně zapalují. Tím můžeš i sledovat, kolik zbývá do Štědrého dne. Pokud ti teda Mikuláš nedonesl adventní kalendář, podle kterého to také můžeš sledovat. A ty čokoládky v něm, mňam! Většina z nás se těší tak moc na Vánoce, že se připravujeme i měsíce dopředu. Kupuje se spousta dárku, blbůstek, kterýma se snažíš vyzdobit co nejkrásněji domov, peče se ohromná kupa cukroví a ty to nestíháš jíst. Protože nejdřív to každý říká nejes to a pak si musíš vzít i po Novém roce.

 Víš, že stromeček dřív vypadal úplně jinak? Víš, jakou měl funkci? Měl ochraňovat rodinu, proto se věšel nad stůl, u kterého rodina seděla, a byl pověšen špičkou dolů. Dneska to už takhle nedělá nikdo. Dřív byl ozdobený ovocem, které rodina měla a  také různými potravinami. V dnešní době existují i umělé stromky, které jsou praktické (neopadává jehličí, nemusíš každý rok shánět nový), ale myslíme si, že ta vůně stromečku k Vánocům patří.

Nejznámější tradice a zvyky jsme ti psaly v článku minulý rok, pro připomenutí můžeš lít olovo a přemýšlet nad tím, co tam uvidíš. Nebo můžeš posílat lodičky ze skořápek a dozvíš se, jestli budeš cestovat. Holky, můžete házet střevíčkem a uvidíte, jestli budete mít v příštím roce kluka. Nebo krájení jablíčka, schovávání šupin pod talíř apod. Některé rodiny dělají i to, že nechají jeden talíř navíc pro nevítaného hosta. A co ty? Dodržujete doma nějaký zvyky, tradice? Samozřejmě nesmíme zapomenout na pohádky a koledy. Bez nich by to snad nebyly ani Vánoce! I když se skoro vytratilo zpívání u stromečku, určitě si je aspoň pustíme z kompu, rádia. A co potom pohádky a filmy? Ty prostě nesmějí chybět a každý máme svou nejoblíbenější, na kterou se těšíme!

 

Napiš nám, co máš oblíbeného na Vánocích, nebo co tě trápí, když si na ně vzpomeneš. Určitě se ve spoustě věcech shodneme.

Teréňačky Smile

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu