18. 7. 2020 Mezinárodní den Nelsona Mandely

Tento mezinárodní den připadá na 18.července a slaví se od roku 2009. A kdo, že byl N. Mandela? Určitě se mezi vámi najde někdo, kdo ho nezná a vůbec neví o kom je řeč. Není to ostuda, ostuda by byla, kdybyste si článek nepřečetli a nedozvěděli se o něm více! Tak šup šup, rolujeme!

Trocha toho životopisu teda nooo…Nelson Mandela (18. 7. 1918 – 5. 12. 2013) byl jihoafrický bojovník proti apartheidu (je to prostě takové oddělování nebo odloučení ras, „barevný“ rasy od bělochů). Největší problém s tím měli právě v jihoafrické republice, kdy byli třeba speciální autobusy jen pro bělochy a pro „barevné“ byli zase jiné. To samé ve školách, běloši měli lepší vybavení, černoši nemohli do kin, restaurací..prostě skoro nikam.

Právě Nelson Mandela „bojoval“ proti rasismu, nerovnostem a chudobě. Mandela vystudoval právo, poté spoluzaložil militantní skupinu Umkhonto we Sizwe za účelem vedení sabotáže (úmyslné škození druhé straně) proti vládě, na to se ale přišlo a tak šel na 27let do vězení za spiknutí.

Byl jihoafrickým prezidentem – prvním černošským prezidentem v letech 1994-1999. V „důchodu“ se věnoval charitě a boji proti chudobě a AIDS.

Mandela obdržel v roce 1988 Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1993 spolu s de Klerkem (bývalý jihoafrický prezident) Nobelovu cenu míru (která je udělována osobě nebo organizaci, která „vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů“ . Mezi jeho mnohá ocenění patří jak americká Prezidentská medaile svobody (nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech amerických), tak sovětský Leninův řád (nejvyšší sovětské vyznamenání za přínos vlasti, podporu míru atd.)

V Jihoafrické republice je považován Nelson Mandela za „Otce národa“, často je nazýván svým klanovým jménem Madiba nebo jako Tata (otec).

Vzniklo i několik filmů, seriálů, kde je právě hlavním hrdinou, tady máte pár z nich.

  • 1997 – Mandela a de Klerk
  • 2007 – Sbohem, Bafano
  • 2009 – Invictus: Neporažený
  • 2010 – Mrs Mandela
  • 2013 – Mandela: Dlouhá cesta za svobodou
  • 2017 - Madiba, Kanadská minisérie

Tak, to je od nás pro dnešek všechno, doufáme, že se vám článek líbil a něco nového jste se dozvěděli.

Hezký pátek, vaše teréňačky!

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu