(Ne)bezpečí plateb na internetu

(Ne)bezpečí plateb na internetu

8. 3. 2024
Na internetu se to platbami jen hemží. Je to čím dál tím víc populární. Hlavně je to z důvodu toho, že to je rychlejší a praktičtější. Ale jako všechno, tak i platby na internetu mají dvě strany. Proto se v dnešním článku budeme věnovat tomu, jak být obezřetnější.

 

Téměř každý e-shop nabízí možnost platit kartou přes internet. A obecně platí, že tato metoda platby je ve velké míře bezpečná. Je to především proto, že každý dobrý prodejce chce zabezpečit platby přes internet, aby byly bezpečné. Protože kdyby se zjistilo, že prodej přes internet není bezpečný, tak by to nikdo nedělal. Proto si na to prodejci dávají pozor, aby byly obezřetní a důvěryhodní pro zákazníka.

Obecná pravidla pro používání platební karty

 • Mít stanovené silné heslo, který víš jenom a jenom ty!
 • Pravidelně sledovat a kontrolovat stav na svém účtu
 • Pokud zjistíš, že máš na účtu platby, které jsi nedělal/a ty OKAMŽITĚ KONTAKTUJ SVOU BANKU!
 • Nesdílej přes žádné sociální sítě a e-mail svoje platební údaje (mohl by je někdo využít nebo se díky nim za tebe vydávat)
 • Pamatuj, že ani žádná banka po tobě nebude chtít např. do SMS zprávy poslat nějaké konkrétní údaje (opět, pokud se ti něco takového stane a bude ti to připadat zvláštní, ihned kontaktuj svou banku)
 • Nikdy nikomu neposkytuj svůj PIN

Jaká základní pravidla platí pro platby přes internet?

 • Nakupuj jen na prověřených obchodech – Pokud chceš si koupit něco přes internet, ověř si, jestli je to bezpečný e-shop. Objevují je často e-shopy, které jsou podvodné a jen z tebe vylákají peníze, ale zboží nikdy nedostaneš a dokonce mohou právě určitým způsobem dostat na účet a vzít ti nějaké peníze. Jak poznat podvodné e-shopy, si řekneme v příštím článku.
 • Využívej limit – Na svém bankovnictví, si můžeš nastavit limit plateb přes internet. Můžeš tam mít malou částkou, a když potřebuješ jednorázově zaplatit více, jednoduše se to dá hned přenastavit a poté znovu vrátit.
 • Můžeš i vypnout platby přes internet – Ve svém internetovém bankovnictví musíš zapnout platby přes internet. Poté pak můžeš platit online. Pokud ale neplatíš každý den, můžeš si platby přes internet vypínat. Opět, pokud budeš potřebovat platit online, jen si to znovu v bankovnictví přenastavíš.
 • Neukládej kartu – V některých e-shopem nabízejí uložení údajů o kartě. Cílem je to, abys nemusel/a pokaždé zadávat tyto údaje znovu a znovu. Jenže už několikrát se hackerům podařilo dostat do e-shopu a i hodně velkého a známého a sebrat tyto údaje. Proto platební údaje raději zadávej pokaždé znovu.
 • Využívej zabezpečení 3D secure - Pokud stránka, na které, nakupuješ, využívá 3D Secure, je platba bezpečná, protože pro potvrzení platby ti přijde SMS, kde bude kód, který budeš muset přepsat. Někdo to má, že musí platbu potvrdit v aplikaci banky, kterou využívá, ale princip je podobný. Vždycky je tam nějaké zajištění tím, že platbu musíš nějakým způsobem potvrdit, bez toho se platba neodešle.
 • Zkus využít jiné metody placení - Existují  virtuální karty. To znamená, že máte jen její číslo. Umožňuje placení pouze na internetu. Její výhodou je, že ji nikdo nezkopíruje. Další možností je předplacená platební karta. Tuto kartu si může pořídit úplně každý, nepotřebuje k tomu mít účet. Lze s ní platit i na internetu i v kamenných obchodech. Na tuto kartu si nejprve musíš poslat své vlastní peníze, a teprve poté s takovou kartou můžete platit. Mezi výhody pak patří, že když na kartě peníze nejsou, nikdo ji nezneužije, takže tam můžete udržovat jen takovou částku, kterou skutečně potřebujete pro platby na internetu.

Jsou i další způsoby, jak se chránit. Jak to děláš třeba ty?

Pokud tě toto téma zajímá, neboj se na nás obrátit.

Vaše teréňačky Zuzka a Týna

X