Co když se ztratím? Aneb jak se vyznat v jízdních řádech a mapách

Každý z nás někdy nestíhá být tam, kde má být na daný čas. Občas se stanou věci, za který ani nemůžeme my a musíme si samy poradit. Třeba když potřebuješ na neznámí místo a do toho ti ujede vlak. To může být dost stresující a člověk v panice zapomíná na to, kde třeba je nebo kolik je hodin. Připomeneme ti, kde a jak zjistíš třeba MHDéčko, vlak, autobus nebo jak používat navigaci nebo mapy v mobilu.

MHD, autobusy, vlaky

V Pardubicích funguje MHD, je to zkrátka pro městskou hromadnou dopravu (trolejbusy i autobusy). Například v Praze do MHD patří i tramvaje (ty u nás v Pardubicích nejezdí). Umíš v jízdních řádech hledat? Vyznáš se v cedulích, které jsou u každé zastávky? Vypadá to děsně složitě, ale uvidíš, že to zvládneš!  Nejdřív se podíváš, na jaké zastávce stojíš. To poznáš tak že v levém sloupečku je to místo vyznačené tučně než ostatní zastávky. Pak se podíváš, jestli pod tou zastávkou na ceduli je někde tvoje výstupní stanice, kde potřebuješ vystoupit. To uděláš proto, aby si zjistil/a, že jedeš správným směrem. Hned vedle toho sloupečku je další sloupek, který značný hodiny (proto je důležité hodiny umět a znát). Ty zjistíš kolik hodin právě je a od té hodiny budeš v dalším sloupku hledat minuty. To znamená, že hned vedle hodin je další sloupek, který značí minuty. Když tohle všechno najdeš není nic snazšího než nasednout a hurá na cestu. Ale POZOR! vedle těchto sloupků, které jsme ti tu popsali (název zastávky, hodiny, minuty) jsou další sloupky, který jsou nadepsány jako „soboty, neděle“ a „svátky“. V těchto dnech jezdí MHD jinak než v pracovních dnech, proto bys měl/a znát dny v týdnu a svátky. Ale nezapomínej, že by ses měl/a spolehnout sám/sama na sebe a v jízdních řádech by ses měl vyznat i ty sám/sama. 

Samozřejmě to můžeš vyřešit taky tak, že si stáhneš aplikaci na MHD, autobusy i vlaky a tam stačí naklikat odkud kam a kdy potřebuješ cestovat a aplikace ti sama hned nabídne možnosti. Ale myslíme si, že je důležitý, abys uměl/a hledat i v klasickým jízdním řádu, protože nikdy nevíš, kdy se ti to bude hodit, když se ti třeba vybije mobil nebo dojdou data. Proto nezapomínej, že by ses měl/a spolehnout sám/sama na sebe.  

Navigace a mapy

Navigace je postup a činnost, jak najít polohu na zeměkouli. Jednoduše řečeno jde o to, že díky navigaci zjistíš, kde se právě nacházíš. Dnešní mobily tuto možnost mají a ty si ji můžeš zapnout i vypnout. Když ji máš zapnutou a jdeš na mapy, tak se mapy propojí s tvojí polohou z navigace a zjistíš, kde přesně se nacházíš. To nám přijde skvělý například v tom, když se ztratíš a potřebuješ se z trablů dostat ven, nebo když se někde něco stane a potřebuješ třeba policii sdělit, kde se nacházíš. Ale na polohu v mobilu pozor! Může to být i dost nebezpečný! Hlavně z toho důvodu, že by někdo mohl zneužít toho, že zjistí, kde se nacházíš a mohl by tě například sledovat. Proto je důležitý, aby ses zapřemýšlel/a, kdy je dobrý polohu mít zapnutou a kdy je lepší ji vypnout. Aplikace mapy jsou už skoro v každých mobilech nainstalovaný, ale můžeš si je i zadarmo stáhnout nebo si stáhnout ty, který ti budou víc vyhovovat. Jak jsme už psaly výš, mapy jsou super v tom, když se někde ztratíš a nevíš kudy kam. Stačí v mapách nastavit svou polohu a vyhledat kam se potřebuješ dostavit a jedním kliknutím se všechno dozvíš. Můžeš si i vybírat různý trasy například se trasy vybírají podle vzdálenosti (nejkratší nebo nejdelší trasa).

Odkaz na aplikaci a webovou stránku:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mafra.jizdnirady&hl=cs

https://idos.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/

 

V terénu se můžeme sejít a na tohle téma společně pokecat. Můžeme si i zkusit, jak se hledá v jízdních řádech! Tak se neboj na nás obrátit a společně ti pomůžeme. Nebo se za námi do terénu stav jen tak pokecat nebo nám povyprávět nějaký příhody  z cestování vlakem, busem a tak. Smile 

 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu