Drogy

Téma drog na nás číhá na každém rohu. Ve škole, v televizi, na internetu, v partě mezi kámošema. Sám/sama víš, že drogy jsou špatné a jejich užívání může mít pro nás a naše tělo hodně špatný následky! Ale i tak se bohužel může stát, že se lidé stanou na drogách závislí..

Droga je látka, která se vyrábí dvěma různými způsoby. Buď je vyrobena z přírodního materiálu (např. vypěstovaná marihuana, která vyroste ze semínka) – prostě získávají se z rostlin. Nebo je droga vyrobena ze syntetického materiálu a to znamená, že ji člověk musí vyrobit pomocí chemikálií (např. pervitin).

Aby se dalo říct o něčem, že je to droga, musí splnit 2 znaky (kritéria). Musí mít  účinek na psychiku a vytváří závislost. Účinek na psychiku znamená, že droga ovlivňuje naše myšlení, náladu, jednání a nemůžeme úplně ovládat naši mysl. Například když je člověk střílívej, bez drogy nikdy by neskočil z okna, protože ví, že by si ublížil. Ale člověk na droze si začne třeba myslet, že to není tak vysoko nebo si začne myslet, že umí lítat a z toho okna skočí a vážně si ublíží. A závislost znamená, že člověk bez drogy nemůže být. Potřebuje tu drogu čím dál častěji, až se stane závislý a potřebuje jí prostě pořád. Potřebuje ji třeba i k tom, aby vůbec mohl vstát z postele.

Dále se drogy rozdělují na legální a nelegální, víš jaký je v tom rozdíl? Legální drogy, jsou drogy, které nám zákon dovoluje a od určitého věku je můžeme kupovat a užívat. Mezi nejznámější legální drogy u nás patří cigarety a alkohol. Oboje můžeme kupovat a užívat od 18 let. Nelegální drogy znamenají opak. Zákon je zakazuje, a pokud by někdo porušil zákon, dostal by trest a mohl/a by jít i do vězení.

Nelegální drogy jsou například heroin, pervitin, kokain, extáze a mnoho dalších. Pokud by došlo k tomu, že se člověk stane závislej na nějaký droze, začne to poškozovat jeho zdraví. Bez pomoci doktorů, psychologů, psychiatrů a hlavně rodiny a kámošů je strašně těžký, aby se z toho lidé dostali sami. Droga jim v podstatě „řídí“ život, protože bez ní neumí žít a fungovat. Lidé závislí mají velké zdravotní problémy, mají oteklý prsty, modřiny po vpichách od jehel, popraskaný žíly. Nebo taky mohou mít zkažený zuby, žloutenku a další závažný onemocnění.

Je velmi důležité abys dával/a pozor na místech, kde se vyskytují lidé, kteří by mohli brát drogy. Abys náhodou nešlápl/a do jehly nebo nějakých střepů. Spoustu nemocí se přenáší krví. Taky se od těch lidí drž dál! Když jsou lidé zfetovaní (jsou pod vlivem drogy), často jednají úplně jinak, než jak by jednali bez drogy.

Přemýšlel/a jsi někdy nad tím, proč se lidé rozhodnou brát drogy? Důvodů je strašně moc a každý člověk jedná individuálně (jedinečně). Můžou brát drogy nebo se stát závislý protože například se jim nedaří ve škole, v práci. Nebo proto, že nemají moc kamarádů a chtějí se stát oblíbenými v partě.

Pokud znáš ve svým okolí někoho, kdo si prochází těžkou životní etapou a máš pocit, že v jeho životě hrají velkou roli i drogy – neodsuzuj ho. Nikdy nevíš, co ten člověk má za sebou. Všem lidem se dá pomoci, i když si nezvolili zrovna tu nejlepší možnou cestu k vyřešení problémů. Ale nikdy není pozdě začít problémy řešit a postavit se jim čelem. Existuje mnoho služeb, kde s drogově závislými pracují a mohou jim pomoc! V příštím článku se budeme věnovat službám, který pracují s drogově závislými a kde všude můžou lidem pomoc. A na závěr pokud máš nějaký problémy, se kterými si nevíš rady jsme tu od toho my teréňačky! Můžeš se na nás kdykoli obrátit a určitě najdeme cestu z toho, jak ti pomoc.:) 

Tento film je podle skutečné události, když budeš mít čas, určitě se podívej.
https://www.youtube.com/watch?v=tEKFEmocHx4

Teréňačky Sabča a Zuzka Smile 
 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu