Halloween

Co tě napadne, když se řekne Halloween? Strašidelný masky? Tma? Dýně? Koledy? Všechno je pravda a je toho o dost víc! Dneska se ve článku budeme věnovat jednomu z nejoblíbenějších svátku v Americe – Halloweenu! Víš, kde se tento svátek slaví? Víš, co znamená slovní spojení „Trick or treat“? Kdy se tento svátek slaví? A jaký jiný svátek se slaví u nás především?

Halloween je svátek, který znáš především z amerických filmů. Proto se může zdát, že Halloween pochází z Ameriky, ale není to pravda. Tento svátek vzniknul v Římě a odtud se přesunul do Irska, kde se nejvíc vyvinul. Irsko se nachází hned vedle Velký Británie (Anglie). Halloween se slaví 31.10. den před svátkem Všech svatých. Nejčastěji se Halloween slaví v anglicky mluvících zemí jako je například Anglie, Amerika, Kanada, Irsko.


Z filmů znáš, že se v tento den všechny děti převlečou do různých strašidelných masek, který si buď koupí, nebo vyrobí a chodí v podvečer dům od domu a sbírají kolenu (koleda znamená, že dostanou nějakou sladkost). V zemích, kde tento svátek slaví, říkají děti „Trick or treat“ a to v překladu znamená „Dejte mi koledu nebo vám něco provedu“. Děti dostanou nějakou sladkost a pokračují dál, dokud nemají dostatečně plnou tašku sladkostí. To musí bejt pecka, co?  Pokud nedostanou koledu, provedou nějakou malou lumpárnu, kdy například zubní pastou postříkaj klidu od dveří.

Nesmíme zapomenout na dýně! Dýně jsou pro Halloween typický a u tohoto svátku nesmí dýně chybět! To je jak slavit Vánoce bez vánoční stromečku. To prostě nejde! Velká oranžová dýně, která se vydlabe a vyřeže se do ní jakýkoliv motiv obličeje. Potom se do ni vloží svíčka a ta když se zapálí, tak osvítí obličej. No, v noci to musí bejt pořádná sranda nebo spíš pořádnej strach?  Na Halloween se používají nejčastěji oranžová a černá barva. Mezi další symboly Halloweenu patří hlavně černá kočka, netopýr, sova, duchové, kostlivci, čarodějnice.

U nás v České republice není tento svátek úplně typický. Halloween jsme převzali od jiných zemí, u nás se oficiálně slaví pouze Dušičky. Dušičky se slaví 2.11. tento svátek v překladu znamená Svátek všech zesnulých. Je to den, kdy se chodí na hřbitov a vzpomíná se na lidi, kteří už tu s námi nejsou. Zapaluje se svíčka za zesnulé nebo se koupí, vyrobí věnec, který se nese na hřbitov. 

Je na každým, co se rozhodne slavit, jestli Halloween nebo Dušičky. Někteří dokonce slaví oboje.  Nemělo by se hlavně zapomínat na význam těchto svátku, že Dušičkami se tím oslavují lidé, kteří tu už s námi nejsou a Halloween je den před svátkem Všech svatých.

Poděl se s námi o tvoje zkušenosti!  Jestli slavíš Halloween nebo Dušičky? Nebo jestli ses dozvěděl/a něco, co jsi nevěděl/a? V terénu budeme mít dýně, tak se připrav na to, že v terénu budeme dlabat nějakou hustou dýni! Tak neváhej a přidej se k dlabaní dýně!
Teréňačky Sabča a Zuzka Smile 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu