Halloween nebo Dušičky?

Co tě napadne, když se řekne Halloween? Strašidelný masky? Tma? Dýně? Koledy? Všechno je pravda a je toho o dost víc! Víš, kde se tento svátek slaví? Víš, co znamená slovní spojení „Trick or treat“? Kdy se tento svátek slaví? A jaký jiný svátek se slaví u nás především? Co to vlastně Dušičky jsou a jak se slaví? Dneska probereme dva důležitý a dost podobný svátky, ale přitom tak jiný.

Halloween je svátek, který znáš především z amerických filmů. Proto se může zdát, že Halloween pochází z Ameriky, ale není to pravda. Tento svátek vzniknul v Římě a odtud se přesunul do Irska, kde se nejvíc vyvinul. Irsko se nachází hned vedle Velký Británie (Anglie). Halloween se slaví 31. 10. den před svátkem Všech svatých. Nejčastěji se Halloween slaví v anglicky mluvících zemí jako je například Anglie, Amerika, Kanada, Irsko.

Co je pro Halloween typický?

  • Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy. V USA je oranžová dýně známá jako jack-o’-lantern. Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny (představte si řepu). S dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.
  • Čarodějnice dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.
  • Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát již pro zábavu.
  • Kočka byla za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.
  • Trick-or-treating v překladu znamená “Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu” a je to nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění.
  • Halloweenský průvod se pořádá ve větších městech, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Nejznámější je newyorský The Village Halloween Parad.

 

A co naše Dušičky?

U nás v České republice není tento svátek úplně typický. Halloween jsme převzali od jiných zemí, u nás se oficiálně slaví pouze Dušičky. Dušičky se slaví 2.11. tento svátek v překladu znamená Svátek všech zesnulých. Je to den, kdy se chodí na hřbitov a vzpomíná se na lidi, kteří už tu s námi nejsou. Zapaluje se svíčka za zesnulé nebo se koupí, vyrobí věnec, který se nese na hřbitov.

Je na každým, co se rozhodne slavit, jestli Halloween nebo Dušičky. Někteří dokonce slaví oboje.  Nemělo by se hlavně zapomínat na význam těchto svátku, že Dušičkami se tím oslavují lidé, kteří tu už s námi nejsou, a Halloween je den před svátkem Všech svatých.

Poděl se s námi o tvoje zkušenosti!  Jestli slavíš Halloween nebo Dušičky? Nebo jestli ses dozvěděl/a něco, co jsi nevěděl/a? V terénu budeme mít dýně, tak se připrav na to, že v terénu budeme dlabat nějakou hustou dýni! Tak neváhej a přidej se ke dlabaní dýně!

Teréňačky Týna a Zuzka

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu