"Heej, kde jste?"..aneb jak hospodařit s penězi

Určitě to znáš, dostaneš kapesný, výplatu z brigády nebo z práce a hned se ti chce utrácet. Nojo, ale to si koupíš takhle cíga, jednoho B-Smarta, nějakej novej kousek oblečení, zase cíga a najednou nemáš nic a to během chvíle. Neboj se, prošli jsme si tím všichni a je jen na tobě, jak nad penězma přemejšlíš. Čti dál, třeba ti článek pomůže a nakonec ti prachy vydrží dýl, než jen pár hodin. A před Vánocema se to hodí o to víc! Smile 

Hospodaření s penězi

Tohle je základní věc, kterou si musíš uvědomovat a naučit se ji. V naší teorii máme tři pravidla, který jsou vlastně celkem logický, ale proč je nezmínit:

  1. Peníze máš a utratíš je – pak NEJSOU a ty jsi na suchu.
  2. Peníze máš a investuješ je (vložení peněz „někam“ za účelem dalšího zisku) – pak jich může být víc, ale také nemusí být nic (velmi rizikové).
  3. Peníze máš a šetříš – pak JSOU, pomaličku třeba i rostou a máš finanční rezervu.

Za nás je rozhodně nejlepší třetí možnost a máme pro tebe pár tipů, jak našetřit nějakou tu kačku navíc.

  • Spočítej si základní výdaje, které máš každý měsíc (pro kuřáky tam patří cigára, pro některé zase nájem, někdo si sám platí třeba MHD, apod.).
  • Pokud máš spočítáno, mělo by ti ideálně pár kaček ještě zůstat „na útratu“. Pokud nezůstalo, zamysli se, jestli nemůžeš něco z nutných výdajů odebrat (třeba omezit kouření, apod. Smile )
  • Dále je jenom na tobě, co uděláš s penězma, který ti nakonec zbydou. Nebylo by lepší si místo utrácení v Mekáči peníze pošetřit? My doporučujeme peníze nerozměňovat na menší (např. tisícovku měj radši v celku, než ve stovkách).

Šetřit se dá mnoha způsoby, jedním z nejčastějších je samozřejmě „prasátko“, to má ale nevýhodu, že ho můžeš kdykoliv vybrat. Našetřené peníze si také můžeš schovat u někoho, komu věříš – u rodičů, prarodičů, apod. Další možností je uložení peněz v bance na spořicí účet (to je ale téma na samostatný článek, tak napiš do komentářů, jestli o něj máš zájem) :).

Jednou z největších výhod našetřených peněz je, že máš finanční rezervu, která ti může pomoci při nečekaných výdajích (rozbitý telefon, apod.). Je proto ale dobrý, mít rezervu větší, abys pak nemusel/a s šetřením začínat zase od nuly. Smile

 

Teréňačky Smile

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu