Koronavirus - COVID-19

Určitě už jsi zaznamenal/a situaci nejen u nás v Pardubicích, v ČR, ale i po celém světě, a možná se tě to i přímo dotklo. Školy jsou zavřený, zákaz shromažďování nad 30 osob, restaurace zavírají už ve 20:00, ale ty pořádně nevíš proč? V dnešním článku se dozvíš co to je tolik obávaný koronavirus a jak se chovat, abys nebyl/a nakažen/a.

Co to je a jak se projevuje?

Toto onemocnění se poprvé objevilo v prosinci v roce 2019 v Číně. Může způsobit suchý kašel, horečku a taky problémy s dýcháním. Zkrátka se tváří trošku jako normální chřipka.

Je pravda, že toho o novém typu viru zatím moc nevíme, proto mohou vznikat nejrůznější fámy. Vědci se ale určitě snaží přijít na co nejvíce nových informací. Určitě je důležité nebrat tuto situaci na lehkou váhu, zároveň ale není nutné hned panikařit a taky nevěř všemu, co slyšíš v televizi nebo si někde přečteš, protože média často používají i neověřené informace.

Jak se virus přenáší a jaká je léčba?

Nemoc se šíří docela rychle, protože se přenáší kapénkami – tedy především vzduchem např. při kašli nebo kýchání. Proto je skoro nemožné šíření viru zabránit. Vir ve vzduchu vydrží i půl hodiny a nejhorší je to pak v uzavřených místnostech.

Naopak není možné virus „chytit“ ze zásilek z Číny, z čínského jídla (čínský polívky, nudle, bistra, apod.) ani z italského jídla.

Prozatím neexistuje žádná konkrétní léčba ani očkování, ale příznaky se dají léčit jednotlivě a především s ohledem na to, jak se cítí každý jednotlivý pacient. Dobrá zpráva je, že několik tisíc nakažených se už vyléčilo.

V tuto chvíli jsou nejvíce virem ohroženi staří lidé a lidé s oslabenou imunitou. To ale neznamená, že na zdravýho mladýho člověka tenhle bacil neskočí. Buďme tedy ohleduplní ke svému okolí.

Jak se před virem chránit?

  1. Mytí rukou – to je úplně normální věc, kterou bychom měli všichni dělat automaticky, v tuto chvíli bychom si měli mýt ruce obzvlášť důkladně!
  2. Vyhýbat se přeplněným prostorům – pozor na narvaný obchoďáky, eMHáDéčko, apod.
  3. Pozor na podávání rukou a polibky.
  4. Rozestup od ostatních lidí – vědci doporučují alespoň dva metry.
  5. Posilování imunity – jezte hodně ovoce a zeleniny.

A proč jsou teda zavřený školy?

Jelikož se v České republice začal virus šířit docela rychle, zavření škol, restaurací a zákaz shromažďování nad 30 osob je hlavně opatřením, které má předcházet ještě rychlejšímu šíření. Vláda České republiky chce prostě co nejvíce zamezit dalším nákazám.

Doufáme, že je pro tebe článek srozumitelný, budeme rády, když nám napíšeš svůj názor nebo jak se tě situace dotkla.

Teréňačky Verča a Sabča

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu