Kyberšikana

Technologický pokrok nezastavíš. Zatímco děti před třiceti lety neměly o nějakém počítači tušení, dneska bys bez počítače jen těžko vydržel. Dokonce je svět internetu přístupný i mimo domov, kdy můžeš být online venku, a to díky mobilům a tabletům. Kdo není online, jakoby nežil. Každá mince má dvě strany, na scéně se objevuje kyberšikana.

 

Co je to kyberšikana?

Šikana je chování, kdy ti někdo často a schválně ubližuje. Může ti například vyhrožovat, bít tě, rozbíjet nebo brát tvoje věci, ale taky ti nadávat a pomlouvat tě mezi kamarády. Kyberšikanu řadíme mezi internetovou kriminalitu. Je to trestnej čin, kterej je velice podobnej klasické šikaně, ale útočník ti ubližuje skrz internet nebo mobil, například zasíláním zpráv, krádeží hesla, nebo osobních fotek.

 

Jak poznat kyberšikanu:

probíhá skrz internet a mobil – místo a čas útoku je na útočníkovi

děje se často a delší dobu

útočník je zlý a agresivní naschvál

útočník má nad obětí moc

oběti je kyberšikana nepříjemná

 

Nejčastější projevy kyberšikany:

vydávání se za někoho jiného a krádež hesla (někdo se za tebe vydává, například si vytvoří falešný profil s tvým jménem a pak si píše s tvými kamarády)

vyloučení (někdo tě vyhodí ze skupiny, do které bys měl nebo chtěl patřit a tobě to není příjemné)

flaming (flame znamená z angličtiny plamen, takže jako flaming označujeme ohnivou výměnu názorů, jako jsou hádky mezi dvěma nebo více uživateli virtuálního prostředí)

kyberharašení a kyberstalking (pokud o tobě někdo opakovaně roznáší zprávy, které ti nejsou příjemné, pak hovoříme o kyberharašení a jako kyberstalking označujeme jednání, kdy ti někdo opakovaně zasílá výhružné či zastrašující zprávy)

pomlouvání (stejně jako v offline světě to znamená, že o tobě někdo šíří nepravdivé informace se záměrem ti ublížit nebo tě poškodit)

odhalení a podvádění (jde o odhalení tvých osobních nebo intimních informací včetně fotek)

happy slaping (vznikl v britském metru a velmi se rozšířil, o happy slaping se jedná, pokud tě někdo fyzicky napadne a celou situaci si natočí na mobil a video dá na internet, takové ponižující video může obsahovat například i svlékání)

 

Jak se bránit  kyberšikaně:

nereaguj na urážky – pokud budeš odpovídat, útočník bude mít radost, že někoho ulovil a jen tak nepřestane

nechávej si důkazy - ulož, vytiskni emaily, zprávy na FB a SMSky jako důkazní materiál

změň svou virtuální identitu – vystupuj pod jinou přezdívkou, vytvoř si jiný email, vyměň SIMku

nikde neuváděj svou skutečnou identitu – jméno, věk, adresu, telefon, žádné údaje o sobě a blízkých, na FB nevyplňuj celý profil

v případě, že se staneš obětí kyberšikany, zkus vypátrat, kdo je útočník (prohlédni si jeho profil a osobní údaje)

kontaktuj poskytovatele serveru, ze kterého tě útočník šikanuje, a zamez mu přístup

svěř se rodičům, učiteli nebo jiné blízké osobě

 

Každá nová vymoženost moderní doby má pozitivní i negativní stránky. Pozitivní je dobré využít, negativním je třeba předcházet, proto nebuď přehnaně důvěřivý, nikdy nevíš, kdo je druhé straně!!!!

Pokud máš zkušenost s něčím podobným a chceš se o to s námi podělit. Neváhej a napiš do naší poradny. Jsme tu pro TEBE! 

Teréňačky

 

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu