„Měla jsem strach, cítila jsem se bezmocně a provinile, že jsem mu fotky poslala,“ řekla dívka, která se nakonec svěřila své matce.
Další slečna, s níž navázal vztah přes fejs úchylák, například uvedla, že se na internetu vydával za Kamilu Kamčatkovou. „Nejdřív se mě ptala, zda bych jí neposlala nějakou nahatou fotku, to jsem odmítla, ale potom mi řekla, že si je vyměníme. Tak jsem asi tři fotky poslala,“ řekla poškozená. „Nechápu, že jsem to udělala. Potom jsem měla hrozný stres, že se to dozví naši.“
V dnešní době je velmi jednoduché se díky internetu seznámit s kýmkoliv. Psát si s někým, koho osobně neznáš, může být velmi vzrušující, zábavné a hlavně snadné. Na netu můžeš potkat kámoše nebo svoji lásku! Ale jak víš, s kým si opravdu píšeš?? Co když místo krásnýho playboje nebo kámošky si píšeš s nějakým vošklivým úchylákem?? Tento článek by ti měl poradit, na co si dát pozor při psaní s neznámou osobou na fb. Protože udělat si nepravdivý profil není nic těžkéhoL
Co to vlastně ten kybergrooming je?
Pokud tě napadlo, že to souvisí s internetem, máš pravdu. Je to velmi vážný trestný čin, který se děje skrz sociální sítě. „Grooming“ je v překladu „zkrášlování“, to znamená, že úchylák se vydává za někoho, kým opravdu není. Např. 40letý obtloustlý chlap si najde na netu fotku mladého, krásného svalovce, a vydává se za něj. Vymyslí si celý příběh o sobě, jen proto, aby nalákal do pasti svou oběť.
Pokud se někdo nechá nalákat na psaní s úchylákem, má možná pocit, že konečně našel někoho, kdo je super a rozumí mu. Někdo ho konečně podporuje a chápe a je s ním děsná sranda. Této fázi se říká budování důvěry. Oběť nemá žádné pochybnosti o jejich vztahu. Budování důvěry může trvat několik měsíců nebo rok. Úchylák se tě snaží zaháčkovat, jak jen to jde. Může ti posílat dárky, peníze, a vždy ti řekne, že je to tajemství jen mezi vámi. Úchylák si ovšem v té době už připravuje další plán, jak na tebe.
V další fázi se ti může stát, že po tobě bude chtít tvé nahé fotky. Bude tě hecovat, rajcovat nebo vydírat: „Pokud mě miluješ, tak…!“, „Pokud jsme kámoši, tak…!“ Bude ti posílat svoje fotky a bude je chtít výměnou za tvoje. Ale nezapomeň, že jeho fotky nebudou pravé! On/a si je najde na netu. Ty mu pak pošleš své vlastní!!
Pokud mu fotku pošleš, jsi v pasti. Bude tě tou fotkou vydírat! Úchylák bude požadovat rande na živo, sex a další. Pokud to neuděláš, VŠICHNI dostanou tvé nahé fotky! Co uděláš?
JAK POZNÁŠ, ŽE SE JEDNÁ O KYBERGROOMING?
Píše si s tebou dlouhou dobu, aniž by se chtěl vidět (měsíce, rok).
Chce udržet vztah v tajnosti.
Při povídání se baví pořád jen o smyslu lásky.
Je neobyčejně přátelský, zajímá se o tvé problémy a starosti, radí ti.
Podporuje tě finančně a citově.
Mluví o tom, že váš vztah bude trvat, i když se skutečně potkáte.
Vyžaduje jako protislužbu kybersex pomocí webkamery, nahé fotky nebo video…
Hlavně si dej bacha! Úchylák se nevydává jen za krásné mladé krasavce, ale i za holky!! A nejde jen o milostná vzplanutí, ale i o „jen kamarádství“. Podívej se na odkaz ke skutečnému případu zneužité dívky, která si myslela, že si píše s holkou.
http://www.novinky.cz/krimi/390939-divky-zneuzivane-pres-internet-mely-z-obzalovaneho-strach.html
Další skutečný případ muže, který zneužil hodně dětí:
NEBUĎ OBĚŤ!
Nesedí ti něco na tvém „internetovém kamarádovi“? Nebo máš dokonce osobní zkušenost s něčím podobným? Nenechávej si to pro sebe a napiš na naši e-poradnu, kde jsme tu pro tebe!! Můžeme to společně řešit.
Teréňačky
Zdroje: http://www.bezpecne-online.cz/pro-rodice-a-ucitele/teenageri-a-komunikac...