Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež - prostě NZDM Free klub

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Free klub – prostě NZDM Free klub – Freečko!

Ty jo, asi spousta z Vás vůbec netuší, co znamená tahle zkratka, někdo si to jde googlit, někdo už vymýšlí, co by to mohlo být. My se Vám jí pokusíme vysvětlit, stačí jen číst dál.

NZDM aneb nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, joo, že už tušíte? No jasně, jsme to my, naše zařízení – náš Free klub a vlastně tam patříme i my, teréňačky! Je to prostě úplně česky „klub, kde nejsou žádný úči, ani vychovatelky, ale sociální pracovnice, který mají za úkol pomoci s tím, co právě teď řeší „dítě“ nebo „mladej člověk“ (nějakej průser, nebo bolavý věci, který nemá zrovna s kým rozebrat nebo klidně i doučko). Jsme tu proste abychom Vám „pomáhali“ ..možná se Vám snažili nějak pomoc mít se líp, podporovat Vás, motivovat a hledat na všem to dobrý a to, co Vás posune někam dál!

Jak už jsme napsali, jsme pro děti a mladý lidi od 6 do 26 let, který něco řešej nebo chtěj jen pokecat a zahnat nudu, prostě nedělat venku blbosti a nudit se.

Ještě možná vysvětlíme, co znamená nízkoprahový, tohle slovo znamená, že je jednoduchý se k nám dostat, neplatí se tady žádný prachy za to, že přijdeš a pokecáš, zahraješ nějakou hru, nebo se tu budeš třeba doučovat. Nemusíš se u nás registrovat, jsme anonymní, to znamená, že nám stačí jenom tvoje jméno nebo přezdívka a tvůj věk, to právě proto, abychom věděli, zda už jsi mladej dospělák nebo ještě „dítě“, nic víc. Nemusíš se nikam zapisovat, že jsi přišel a hlásit, kdy máš zase v plánu přijít, tohle je prostě čistě na tobě, jak se ti chce. Na klubu si všichni tykáme, to znamená, že se oslovujeme jménama, prostě já jsem Sába a tohle je Verča..žádný úči, ani paní, tety apod. Všichni se tu respektujeme, každej má svůj názor a tak to prostě bereme, máme tu jednoduchý pravidla, který zvládne dodržovat snad úplně každej a ten kdo to nedává, dostane distanc, to znamená „stopku“ na klubu a nějakej čas tam bejt nemůže. Taky ještě důležitá věc, nemůže k nám přijít tvůj rodič, nebo děda a ptát se na to, zda tu seš, jestli sem chodíš a jak se tu chováš, bez tvýho souhlasu a přítomnosti nikomu nic neříkáme.

Takovejdlech klubů je po celý naší republice hafo, nejsme to jenom my, tady v Pardubicích, každej klub se jmenuje jinak..jen má ve svém názvu prostě na začátku zkratku NZDM..my jsme třeba NZDM Free klub Smile Další nízkoprah je třeba v Chrudimi – NZDM Agora, nebo v Kolíně, v Přelouči, v Hradci atd.

Spousta lidí si nás plete s nějakým volnočasovým kroužkem, kterej je pro všechny, platí se a děti si tu hrajou. Jako jo, máme tu spoustu her, sportovního vybavení, kompy, piano, klávesy, pinec, fotbálek, basket, věci na florbal a spoustu dalšího, kdo má rád vyrábění může tu něco tvořit, ale úplně jen o tomhle to není. Jak už jsme psali, je to tu hlavně pro ty, co něco potřebují, a tyhle další věci jsou jakože navíc a možná za „odměnu“?

Každej měsíc si pracovnice připravujou různý věci na zpestření celýho klubu, aby to nebylo nudný, tak pořádají různý besedy, na témata který se často řešej nebo o který je zájem (třeba – sex, vztahy, líčení, ale taky i třeba nepříjemný témata jako je šikana, vztahy mezi druhýma, násilí, škola, hledání práce). Různý workshopy, to znamená různý tvoření/vyrábění něčeho – ať už dárečků pro někoho, malování, či výroba naušnic, nebo dokonce i lekce vaření a pečení. Probíhají tady i „konzultace“ pod tímhle pojmem si nepředstavuj nic strašnýho, je to prostě jen pokec s pracovníkem o samotě, kde je právě prostor na to, povědět si, co od nás potřebuješ, v čem ti můžeme pomoci nebo naopak tam probíhá nějaká zpětná vazba (třeba pochvala) od pracovníků.

Tak a nakonec sem hodíme odkaz na náš Free klub, kam můžeš napsat, stačí stránku „lajknout“..a nebo dorazit rovnou na klub osobně. Je tady v Pardubicích, v ulici Jungmannova 2550. Kousek od Afiny, taková nízká budova :)…takže šup na FB a do vyhledávače zadej NZDM –Freeklub. Klub má oranžové logo!

Free klub má otevřeno každej všední den od 13-17h.

Tak snad se článek líbil a trochu Vám pomohl pochopit, co je to nízkoprah!

Vaše teréňačky – Sába a Zuzka

Online pracovníci