Rakovina děložního čípku

Určitě jsi už slyšel/a o rakovině. Je to jedna z nejzávažnějších (nejtěžších, nejhorších) onemocnění na celém světě. Lékaři do této doby nevynalezli lék proti rakovině. Ale existuje mnoho způsobů, jak ji předejít, nebo zmírnit následky. Prostě jak se co nejvíce této nemoci vyhnout. Rakovina má mnoho podob. Existuje rakovina plic, slinivky břišní, tlustého střeva apod. Dnes si povíme základní informace o rakovině děložního čípku.

Tento článek se dneska bude týkat především nás holek, ale to neznamená, že by si to kluci neměli číst. Ba naopak. Jak jsme zmínili na začátku, rakovina je jedna z nejzávažnějších onemocnění. Může se týkat každého z nás a jakéhokoli orgánu. Rakovina děložního čípku je třetí nejčastější onemocnění žen. Tento typ onemocnění se vyskytuje na vnější části děložního hrdla, které se nachází na konci pochvy (u vstupu do dělohy).

S největší pravděpodobností za toto onemocnění může HPV infekce (lidský papilomavirus, HPV z anglického Human papillomavirus). Tato infekce se přenáší pohlavním stykem. Neznamená to, že po každým pohlavním styku se ti vyskytne rakovina. Jde spíše o to, že pohlavním stykem je to náchylnější k přenosu této infekce. Tahle infekce je námi nezjistitelná (samotné nás nenapadne, že máme infekci v děložním čípku). Necítím se nijak špatně. Většinou tato infekce sama odejde, aniž bys postřehla nějaké problémy.

Jsou ale případy, kdy HPV infekce nezmizí a po určité době může nastat problém, že se vytvoří nádorové buňky. A tyto nádorové buňky potom způsobí vznik rakoviny děložního čípku. HPV infekce je nejčastější pro vznik tohoto onemocnění, ale nemusí to být jen tento důvod. Rakovina děložního čípku u nás může nastat i díky vlivu genetiky. Třeba když někdo měl nemocnou babičku nebo maminku, je větší pravděpodobnost, že dotyčná žena ji po babičce či mamince taky zdědí. Nezbytná je proto prevence! Je důležitý chodit na pravidelný preventivní prohlídky na gyndu a praktickému lékaři. Dbej o sebe a buď opatrnější, pokud víš, že se takováhle nemoc vyskytla u vás v rodině! Prohlídkou nikdy nic nezkazíš a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku! 

Slyšela jsi i o očkování proti rakovině děložního čípku? U nás existují tři vakcíny, které ti doktor může podat. Je tu další super prevence, aby se ti tohle onemocnění v životě vyhnulo. Určitě se poptej u svého obvoďáka, ať ti k tomu řekne víc informací. Je možný, že ti část peněz může uhradit i zdravotní pojišťovna. Tahle vakcína se podává v podobě tří injekcí. Hlavně se doptávej, když nebudeš něčemu rozumět, čím více informací získáš tím lépe pro tebe. Nic tím nezkazíš a třeba budeš mít lepší pocit, že děláš něco pro sebe a tvé budoucí děti! 

 

Tady máš pár odkazů, které jsou podrobnější a řeknou ti víc o tomto onemocnění a léčbě:

 

 

Teréňačky Verča a Sába

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu