Terénní program při NZDM - prostě "terén"

Terénní program při NZDM..terén…teréňačky…terénní pracovníce

Ty jo, docela chaos ne? Někdo z vás určitě slyšel aspoň něco z toho, někdo vůbec neví a někdo tuší..Tak my vám to opět v dnešním článku objasníme.

Terénní program je prostě terén/streetwork, je to sociální služba, která pomáhá dětem a mladým lidem od 6-26 let, kteří zažívají nějaký trable ať už ve škole, doma, ve vztahu, nebo jen nevědí, jak trávit volnej čas, kterej mají po škole..no a jelikož je tam slovo terén nebo v ajině street, tak to znamená, že pracovníci chodí po venku, prostě na hřiště, do parků, před školy, do daných lokalit.

Tak a teď se zaměříme na terén, který najdete v Pardubicích. V Pardubicích najdete NZDM Free klub, prostě klub, kam můžete přijít, jsou tam sociální pracovnice, které vám pomůžou jak už se školou, hledáním práce, bydlení, nebo pokud máte nějaký trable s rodičema atd..no..a pracovnice, které chodí po venku (teréňačky) najdete podle vypsaných lokalit každý den někde jinde po městě, buď  chodí pěšky, nebo MHDéčkem a nebo i na koloběžce.

Lokality, kam teréňačky chodí každý všední den od 14:00-17:00:

• Pondělí  a středa – Polabiny, Trnová
  • Úterý a čtvrtek – Centrum, Karlovina, Židov, Dubina
  • Pátek – monitoring (obhlídka) nových lokalit – Dukla, Ohrazenice, Svítkov…

Pracovnice jsou online každý všední den od 8:30-17:00, mají FB, IG a e-poradnu, která je anonymní,  takže se s nimi vlastně nemusíš ani potkat a stačí jim napsat a kam teréňáci přidávájí každý pátek články, buď preventivní témata, co se děje ve světě nebo co se teď právě řeší Smile

Na FB nás najdete jako: TEREN FREEKLUB

Na IG: terenfreeklub

Na e-poradně: www.free-klub.cz (je to anonymní, stačí se přihlásit pod e-mailem)

Občas se můžeme objevit i na školách, chodíme a prezentujeme co terén a klub je, nebo tam třeba děláme preventivní aktivity, takže občas i ve škole nás můžete potkat Smile

Jak poznáš teréňáka? Má černý batoh se zelenou plackou s logem terénu (dvě postavy sedící na lavičce a nad nima nápis TERÉN), pracovnice se většinou usmívají a koukají do všech stran. Teď v terénu najdete pracovnice Sabču a Zuzku.

Principy („pravidla“ služby):

• Anonymita – to znamená, že nám stačí jen rok narození a přezdívka nebo tvoje jméno (třeba Aneta, 17let), taky to znamená, že když se někde v terénu potkáme, nemáváme na tebe, ale necháváme to na tobě, pokud se s námi bavit chceš, stačí pozdravit, zamávat, jinak se nemusíš bát, že k tobě půjdeme (je to prostě na tobě, zda budeš chtít a pozdravíš nás).
  • Bezplatnost – nic nám nemusíš platit, pokecáme a poradíme úplně zadarmo. Smile
  • Rovnost – jsme parťáci a nepovyšujeme se nad nikoho, můžeš nám tykat (jsme prostě teréňačky Sába a Zuzka).
  • Respekt – respektujeme tvoje názory a to co děláš.
  • Dobrovolnost – tak tohle znamená, že tě do ničeho nenutíme, je na tobě zda nás pozdravíš, a co nám řekneš..
  • Bezpečí – i tohle máme v principech, sedneme si většinou na nějakou krajní lavičku, abychom nebyli na očích všech a lidi nás neposlouchali.

To je od nás všechno, snad už všichni dobře víte, co je to terén a teréňačky Smile

Online pracovníci