Umíš se ještě učit?

Je první zářijový týden a tím pro většinu z vás začíná opět škola. No, opět.. Prázdniny se „díky“ koronaviru o dost prodloužily a tak je nám jasný, že návrat po takový době bude dost náročnej. Proto ti dneska dáme pár tipů, jak si zorganizovat učení tak, aby ti to šlo líp od ruky. 

Je jasný, že i když si do školy nemohl/a dostával/a jsi od učitelů úkoly, který si měl/a plnit. Ale přeci jen se to od klasický výuky trochu lišilo. Ze začátku je důležitý si vytvořit režim dne, který ti pomůže si znovu zvyknout na svoje povinnosti. Jde o to, že si například nastavíš režim v kolik hodin budeš vstávat, v kolik budeš jíst, v kolik budeš dělat úkoly i v kolik půjdeš spát. Spánek je strašně důležitej. Především po takový době, kdy jsi měl/a volnější režim a určitě si nechodil/a pravidelně spát v 8 večer. J  Do takovýho režimu dne můžeš zařadit všechno co je pro tebe důležitý. Například různý kroužky, který děláš.

Neodkládej úkoly a povinnosti na jindy. Stejně je musíš udělat a víš jak se to říká čím dřív – tím líp. Nejlepší je hned po příchodů domů ze školy se na úkoly vrhnout. Budeš to mít brzo hotový a zbytek dne si můžeš dělat, co chceš. Na učení si musíš vyhradit víc času. Je důležitý si dělat mezi učením pauzy, kdy si třeba pustíš díl tvého oblíbeného seriálu. Někomu třeba vyhovuje se učit večer nebo brzo ráno, ale nezapomeň, že bys měl/a spát 6-8 hodin denně. Když tě čeká náročnější zkouška než obvykle je potřeba, abys tomu věnoval/a víc času a učení si rozkouskoval/a. To znamená, že se budeš učit po menších částech, ale častěji. Na závěr dne je dobrý, když si zopakuješ tu látku, kterou si se ten den naučil/a. Mohlo by ti i pomoc, když si důležitý věci budeš zvýrazňovat.

Aby ti neunikly žádný povinnosti nebo aby si na něco nezapomněl/a pořiď si deníček. Do deníčku si zapisuj všechny důležitý informace o zkouškách, testech. Nejen, že nebudeš mít výmluvu, že jsi na něco zapomněl/a, ale hlavně budeš mít přehled a můžeš si rozplánovat, co kdy uděláš. Můžeš používat různý barvy, aby sis odlišil/a důležitost úkolů. Třeba domácí úkoly můžeš zvýrazňovat zeleně a testy červeně.

Už jsi slyšel/a o To do listu? Jestli ne, tak si přečti náš článek z června, kdy se o něm zmiňujeme. Určitě ti pomůže.  https://www.free-klub.cz/volnej-cas-nebo-prokrastinace

Dáme ti sem ještě videa o tom, jak se učí i jiní lidi a mohlo by to pomoci i tobě.

https://www.youtube.com/watch?v=SQwr-b8aJew

https://jakserychlenaucit.cz/jak-se-ucit-10-tipu/#comments

Když ti hned něco na poprvé nejde tak nezoufej! Všechno to chce čas, než si zase zvykneš na to, že se musíš učit. A kdyby ti i přesto nějaký předmět dělal problém, můžeš se zeptat někoho, o kom víš, že tomu rozumí například učitele, spolužáka nebo můžeš přijít za námi a my ti rády pomůžeme. 

Teréňačky Verča, Sabča a Zuzka!

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu