Záhadná sfinga v Gize..aneb kousek historie

Dnešní článek bude taková krátká oddechovka, venku začíná být počasí nic moc, tak jsme se rozhodly, že sem hodíme něco úplně jiného Smile Máš rád/a tajemství a záhady? V dnešním článku se o této stavbě dozvíš víc.

Jedna z nejzáhadnějších staveb naší planety se nachází v Egyptě. Velká sfinga v Gize je vytesaná z jediného kusu kamene. Starověcí Egypťané ji pojmenovali Hor-em-Akhet neboli Hór (to byl staroegyptský bůh nebes, slunce a světla). Sochu ležícího lva s lidskou hlavou s původně dlouhým vousem a chybějícím nosem najdete na Gízské plošině na západním pobřeží Nilu. Její pohled směřuje přímo na východ, přední tlapy má položené před sebou, ocas má obtočený kolem pravé zadní tlapy. Původně měla také bradku, z nichž několik dochovaných kusů bylo uloženo v muzeu. S délkou 74 m, šířkou 19 m a výškou 21 m je největší sochou Egypta. Socha na sobě nemá žádné nápisy o svém původu a účelu.

Ztělesňuje panovnickou moc, která nemá slitování se vzbouřenci, je však laskavá k poslušným. Termín Sfinga, odvozený ze staroegyptských slov šepses anch (“žijící podoba”) označuje zobrazení lvů s lidskou hlavou, kteří drží stráž u bran podzemního světa.

Sfinga v Gíze střeží brány nejrozsáhlejšího královského pohřebiště starého Egypta. Tuto nejstarší a největší egyptskou sfingu nechal postavit faraon Džedefre (Radžedef), jak dokazuje v dokumentu Sfinga zbavená tajemství přední egyptolog Vasil Dobrev.

Asi tě zajímá, jak je asi stará?

Většina egyptologů (egyptolog = vědec, zabývající se dějinami a všemi oblastmi Starověkého Egypta) si myslí, že byla vytvořena ve 3. tisíciletí př.n.l. za vlády panovníka Rachefa, nebo případně jeho otce Chufua (Cheopse).                                                    Další skupina vědců se domnívá, že je mnohem starší. Stáří sfingy by mohlo být až 12 000 let.

Proč byla asi postavena?

Socha je obrácená přímo na východ a při rovnodennostech hledí rovnou na vycházející Slunce. Proto si někteří vědci myslí, že mohla sloužit jako obří sluneční hodiny.

 Socha je opředena řadou legend  a patří mezi největší poklady starého Egypta.

Máme mezi vámi někoho, koho zajímá historie? Pokud ano, budeme rády, když nám napíšete do zprávy, můžeme totiž napsat víc článků nebo o tom můžeme jen pokecat Smile

Hezký víkend, Vaše teréňačky! Sába a Zuzka!

Online pracovníci

X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu